English
Kamil Dudka

emulT9 (C++, Qt4)

emulT9/files/src/doc/snapshot.png

Program emulT9 je simulátor psaní SMS na mobilním telefonu. Umožňuje psát zprávy pomocí slovníku T9 i "klasickým" způsobem. Během psaní SMS jsou na displeji průběžně zobrazovány statistiky. Pomocí programu lze tedy porovnat efektivitu psaní SMS pomocí slovníku T9 a bez něj.

Tento program využívá multiplatformní vývojový framework Trolltech Qt, který disponuje vyčerpávající sadou tříd pro tvorbu nejrůznějších aplikací. Aplikace je tedy možné psát stejně komfortně jako v Javě nebo .NET, ale na rozdíl od těchto platforem to není na úkor výkonu - jazyk C++ se totiž přímo kompiluje do jazyka stroje.

Navíc (na rozdíl od GTK) aplikace založená na Qt vypadá na každé platformě nativně - ve Windows vypadá jako klasická Windows aplikace a v KDE vypadá zase jako běžná aplikace pro KDE. O oblibě tohoto frameworku svědčí i jeho nasazení ve velkých komerčních (Opera, Skype, Google Earth, ...) i nekomerčních (např. KDE) projektech.

Zdrojový kód

Dokumentace

Sestavení ze zdrojových kódů

Pro sestavení aplikace ze je potřeba mít nainstalované Trolltech Qt 4.1.4+ (Open Source Edition) a kompatibilní C++ překladač. Na běžných linuxových distribucích je možné obě věci nainstalovat pomocí distribučních balíčků. Často jsou však již nainstalované v rámci základní instalace.

Na MS Windows je potřeba stáhnout instalační program Qt ze stránek Trolltechu a nainstalovat. Instalace vám umožní automaticky stáhnout a nainstalovat potřebnou verzi MinGW, obsahující GNU překladač a GNU Makefile.

Vlastní sestavení je pak velice jednoduché:

$ qmake
$ make

Příkaz qmake vytvoří na základě platformově nezávislého Makefilu (emulT9.pro) platformově závislý Makefile. Příkaz make pak spustí automatický překlad a sestavení aplikace. Aplikaci emulT9 není potřeba nijak instalovat a kromě toolkitu nemá žádné další závislosti.

Jako slovník se používá soubor emulT9.dict v aktuálním adresáři, pokud existuje. Vzorový slovník (založený na volně šiřitelném Myspell slovníku) je součástí archivu. Slovník můžete vyměnit za svůj vlastní slovník - formát slovníku je čistě textový, jednotlivá slova jsou oddělena bílými znaky. Můžete také spojit slovní zásobu z více slovníků – stačí napsat jména jednotlivých textových souborů jako parametry při spouštění aplikace.